piše: Milan Marković
Još jedan anglosaksonski sport nastao u srednjem veku. Poznat i kao najbrži sport ili tenis izmedju 4 zida. Razvio se odvajanjem od tenisa negde u prošlosti. Potcenjen sport koji se sve vise širi i u kome se okreće mnogo veći novac nego u mnogim olimpijskim sportovima. Priznat kao olimpijski sport, ali nije na Olimpijadi. Malo je falilo da bude na OI u Brazilu 2016.-te gde će se naći ragbi 7 i golf. Skvoš se našao na trećem mestu prilikom glasanja za nove sportove. Izgubio je sa malom razlikom, a očekuje se da na sednici MOK-a u Argentini sledeće godine bude primljen u program Olimpijade 2020.
Nastao je u srednjovekovnoj Engleskoj, a jednu verziju sporta su igrali i francuski monasi. Interesantan je podatak da je moderni skvoš nastao u zatvoru za dužnike Flint u Engleskoj. Kasnije se proširio prvo na škole i univerzitete, a potom i na celu zemlju. Verovatno jedini sport ikada koji je nastao u zatvoru.
Igra je veoma teška i iscrpljujuća, igraju je dva igrača, okružena sa 4 zida, koji udaraju lopticu reketom koji je manji od teniskog. Lopta leti veoma brzo, rekord je 242 km/h. Igrači gađaju lopticom prednji zid, i trude se da, posle odbijanja, ona padne dva puta na tlo pre nego sto je protivnik udari i ponovo pogodi prednji zid. Može se odbiti samo jednom o tlo. Poen se takodje gubi ako lopta ode u aut, van igrališta, ili ako je udarimo, a ona ne dodje do prednjeg zida. Mogu se koristiti i ostala tri zida u igri, cilj je da lopta, odbivši se od njih, dodje do prednjeg zida i odbije se od njega u polje. Kako je teren mali, a lopta brza, često dolazi do sudara igrača. Ako je sudar nemoguće izbeći, poen se ponavlja, a ukoliko je neko namerno izazvao sudar da protivnik ne bi došao do lopte, onda se poen dodeljuje protivniku. Postoji 5 kategorija lopti, od najsporijih do najbržih i razlikujemo ih po bojama. Najbrža je plava, pa crvena, a najsporija narandžasta. Žuta je srednje brzine.
Postoje Svetska, Evropska i nacionalna prvenstva, a sport je u programu Igara Komonvelta, Pan-američkih i Azijskih igara. Najpopularniji je u Britaniji, njenim bivšim kolonijama i na američkim koledžima (NCAA). Postoji i udruženje profesionalnih igrača po ugledu na ATP i profesionalni turniri raznih kategorija sa završnim Mastersom. U Britaniji 500 hiljada ljudi igra skvoš.