piše Kruna Pintarić
U poslednje vreme, sve češće čujem vickasto čestitanje rođendana i praznika: “Da si mi živ, zdrav i zdravstveno osiguran!”. Ovo poslednje upravo pokazuje koliko prižel kujemo dobroga svojim bližnjima, jer overena knjižica, to lepo civilizacijsko dostignuće, u Srbiji doživljava renesansu, makar u najavi.
Doslednom naplatom obaveza od poslodavaca država Srbija može svim svojim građanima da overi knjižice, smatra ministar privrede Saša Radulović. On je pre nekoliko dana, navodeći da je njegov resor pripremio akcioni plan za 2014. i 2015. godinu, obnarodovao da se, između ostalog, predlaže da svi građani Srbije imaju zdravstveno osiguranje, bez obzira na status. Zdravstveno osiguranje ne bi trebalo da zavisi od toga da li poslodavac uplaćuje doprinose, već da knjižice budu overene za sve. Radulović je i pre nekoliko meseci rekao da doprinosi za zdravstvo ne bi trebalo da opterećuju plate zaposlenih, već da to bude trošak državnog budžeta.
Nesporno je da je pravo svih građana da imaju zdravstveno osiguranje. Nažalost, naša država se o to, u nekim slučajevima, oglušila. Dopustila je preduzetnicima, još tokom procesa privatizacije, da neuredno plaćaju zdravstveno osiguranje, pa se ljudima često dešavalo da ni oni, a ni njihove porodice nemaju osnovnu zdravstvenu zaštitu. Zbog toga je država, veoma često, dok joj to Ustavni sud nije „zabranio”, iz budžeta plaćala poreze i doprinose koje privatnici nisu hteli.
Ideja o obezbeđenom zdravstvenom osiguranju svakako zvuči primamljivo. Ali, kako kažu i likovi iz crtaća sa pevcem Sofronijem, “računica je jasna, dva puta ništa je ništa”– para nema dovoljno ni u RFZO, ni u budžetu. Naš zdravstveni sistem ni sada na papiru, nije loš. Model koji koriste i druge zemlje u svetu, naravno, ima mane u praksi. Najkraće rečeno – treba nam još novca. Treba poboljšati privatni sektor koji onda ne bi štedeo na prijavama i izmirivanjima obaveza prema radnicima, i treba štedeti pare iz budžeta, a ne trošiti ih na prevremene izbore, radne grupe, nove račune, i štošta bez čega bismo mogli lako da nastavimo život.
Zdrav čovek ima hiljadu želja. Zdravstveno neosiguran, hiljadu i dve. A čini se, svaka vlast, samo jednu. Kao da su bolesni, ne daj bože. Dobro vam, i zdravo jutro!
(foto: www.rts.rs, ilustracija)