piše: Suzana Gajić
Deo prosvetnih radnika je i dalje u štrajku, a jedan od osnovnih zahteva im je uvođenje platnih razreda. I čini se da je to baš jednostavno. S jedne strane su prosvetari, ljudi koji su završili fakultete i na kojima je teret da mlade naraštaje uče i školi i životu, i koji rade za male plate, dodatno smanjene, jer smo u dugovima, pa štedimo. S druge strane je, recimo, neka službenica, sa završenom srednjom školom, koja takođe radi važan posao, kada ga radi, i koja eto, možda ima platu veću od plate učitelja. I, naravno da su onda učitelji i nastavnici nezadovoljni. I rešenje postoji, na radost svih nas! Ministarka Kori Udovički najavljuje novi, dugoočekivani zakon o platnim razredima. Da se zna ko koliko radi, koliko škole ima i koliku platu će primati. A zakon predviđa 60 platnih grupa, jer je to najbolje rešenje, tvrdi ministarka. Zašto baš toliko? “Puno smo osmišljavali i došli do toga da je najjednostavnije prosto imati 60 platnih grupa”, kaže Udovički. Da, baš zvuči jednostavno. U tih 60 grupa treba da stane ceo javni sektor, razvrstan po školskoj spremi, pretpostavljam iskustvu, težini zadataka koje obavlja itd. Da bi se došlo do tog jednostavnog razvrstavanja u 60 grupa, neophodno je opisati svako radno mesto u javnom sektoru, i to mesto smestiti u neku od ponuđenih grupa.
Samo što ne znamo koliko profesija u stvari ima, ko će ih popisati i opisati, na osnovu kog kriterijuma će ih raspoređivati u grupe itd. I koliko vremena će biti potrebno da se to obavi. I ko će obučiti te koji treba da popisuju radna mesta i da ih svrstavaju. I zašto je neko očekivao da to bude razvrstavanje po stručnoj spremi i položaju, odnosno količini odgovornosti koja se od radnika očekuje. I količine posla koju obavi, što, doduše i ministarka pominje.
U svakom slučaju, kada dobijemo zakon, možda ćemo razumeti o čemu govore likovi u Nušićevim komedijama kada traže klasu više u državnoj službi. I zašto je traže baš od gospođe ministarke.
Dobro jutro!
(Foto: www.nerdwallet.com, ilustracija)