piše: Vlada Todorović
Kad je jutro, a kada dan?
Jeste li razmišljali kada nekom kažete dobro jutro, a kada dobar dan? To uopšte nije pitanje koje će rešiti sudbinu čovečanstva, ali sam jedno interesantno rešenje čuo pre dva dana, sasvim logično – u redu u pošti!
Elem, kod Engleza je to rešeno na sledeći način – od šest izjutra do podneva je „dobro jutro“, sledi „dobar dan“ između 12.01 i 15.30, pa onda „dobro veče“ od 15.31 do 20.00, i, konačno, možete da koristie u pozdravu i „laku noć“ od 20.01 do iza ponoći. Doduše, imaju i oni varijacije – uglavnom za period od podneva do večeri, ali to je sada manje bitno.
A, kako je to kod nas. Zapravo, nikada nisam čuo neko precizno rangiranje, a i deluje mi malo veštački – evo, leti sunce izlazi ranije, pa je logično čak i u pet sati reći „dobro jutro“, a ne čekati tačno šest, i tako dalje, i tako bliže.
No, u pomenutoj pošti sam zatekao sledeću situaciju – baka dolazi na šalter da podigne penziju, i kaže poštaru „dobro jutro“, a on njoj odgovara sa „dobar dan“. – O, – kaže baka, – ti si već popio prvu kafu čim je tebi počeo dan!
I, eto objašnjenja. Dok ne popijete prvu kafu – to vam je „dobro jutro“, posle prve kafe sledi „dobar dan“. Ko vam je kriv ako pijete čaj pa vam ovo i dalje nije jasno!
(Foto: www.jeremychin.com, ilustracija)