Piše: Dejan Grujić
Ako se osećate obespravljeno, ako mislite da ste siromašni, ako smatrate da je ugroženo vaše pravo na rad, onda nema razloga da ovaj dan ne započnete uz strpljenje za sve izazove koji su u ponudi. Bar do sutra. Tek sutra je Svetski dan socijalne pravde. To tako uzvišeno i pravedno zvuči, onako baš socijalno, ali samo kad se izgovori. Inače, velike vajde od tog datuma, uverili smo se do sada nebrojeno puta – nema. Dovoljan je pogled unazad i podsećanje gde smo bili nekada davno, a gde smo danas. Proizilazi da je taj dan trebalo da slavimo u doba stare države, kad smo još arčili samoupravljanje. Sadašnja država, od svih nezavisna, a opet od koje ništa ne zavisi, nije nam donela mnogo pravde.
Kad smo pre deset godina postali nezavisni od Crne Gore, koja je tako odlučila, mislili smo da ćemo početi nov početak. Ali, to se nije desilo. Definicija kaže da se socijalna pravda, između ostalog, zasniva na promociji borbe protiv siromaštva, pravu na rad, jednakosti polova i poštenim zakonima koji štite sve i daju im šansu da žive od svog rada, dostojanstveno i zadovoljno. Socijalna pravda ne poznaje nepotizam, ili zapošljavanje – daleko bilo – preko stranke. U Srbiji većina živi teško, sem ako izuzmemo nekoliko procenata onih koji ne razmišljaju kako će od prvog do trideset i prvog u mesecu. Oni se uvek već nekako snađu. Socijalna pravda je i dijalog, međutim, kod nas je to sve u sferi nemuštog znakovnog jezika, a sve zarad onih kojima je uvek najbolji ulov bio u mutnom.
Dok traje kampanja, sve stranke od reda će nam obećati sve što priželjkujemo. To im je lako jer ćemo, kao i do sada, u sve poverovati. Držaće nas nada u bolje dane od proleća, leta, jeseni ili zime neke od narednih godina. Verovatno neke sledeće, ali izborne. Uostalom, tek je sutra Dan socijalne pravde. Strpite se malo, bar do tada.
Dobro jutro!
(Foto: www.aboluowang.com, ilustracija)